داستان برند: نایک، از مربی‌گری شروع کردم

داستان برند: نایک

داستان برند نایک

شرکت نایک یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مطرح پوشاک، کفش، لوازم، تجهیزات ورزشی در سطح بازار جهانی می‌باشد. کمپانی نایک توسط فیل نایت و بیل بورمن در تاریخ “25” ژانویه “1964” به نام “Blue Ribbon Sports” یعنی ورزش آبی روبان بنا نهاده شد.

 

 

 

حدودا “5” سال بعد در تاریخ “30” می “1971” به نام نایک تغییر داده شد و تلفظ نایک در زبان آمریکایی نایکی می‌باشد. شعاری که نایک از آن استفاده می‌کند “Just Do It” یعنی فقط آن را انجام دهید می‌باشد.

دفتر مرکزی کمپانی نایک هم اکنون واقع در شهر بیورتون در ایالات اورگان در ایالات متحده آمریکا است.

مارک پارکر” مدیر عامل وقت نایک می‌باشد.

جرقه ی‌ نایکی

سال “1963” “فیل نایت” به سفری که به ژاپن داشت توانست از کارخانه ی‌ تولیدی کفش “Tiger“، “تایگر” بازدید کند. فیل نایت از کیفیت و قیمت مناسبی که شرکت تایگر برای محصولات خود داشت تعجب کرده بود. او چند نمونه از کفش های‌ تایگر را میخرد و برای مربی سابق خود یعنی “بیل بورمن” فرستاد. بیل به کفش ورزشکاران خود اهمیت بالایی می‌داد. بورمن، بارها به کارخانه های مختلف تولید کفش رفته بود و درباره ی‌ کفش های‌ با کیفیت با مدیران آنها صحبت کرده بود اما به نتیجه های‌ قابل قبول نرسیده بود.

 

بورمن کفش های موجود در بازار را به تنهایی به کفش های راحت و سبک برای دوندگانش تبدیل میکرد.

بسته ارسالی فیل نایت از ژاپن به دست بورمن رسید و او تصمیم گرفت تا کفش های تایگر را به کشور خود بیاورد. بالاخره صحبت هایی که نایت و بورمن با یکدیگر انجام دادند آن دو با سرمایه تنها هزار دلار در سال “1964” شرکت “Blue Ribbon Sports” تأسیس کردند. نایت کفش های وارد شده از ژاپن را که تایگر نام داشتند را به مسابقات دو و میدانی می‌برد و آنها را به فروش می‌رساند. نایت و بورمن تصمیم گرفتند تا طراحی منحصر به فردی را برای کفش های تایگر انجام بدهند.

 

 

نایت و بورمن طراحی جدیدی را کردند اما یکی از دوندگان دو مارتن در مسابقه دچار حادثه شده و شرکت Blue Ribbon Sports به اشتباه کفش مخصوص دو به آن ورزشکار فروخته بود.

بورمن کفش آن دونده را مورد بررسی خود قرار می‌دهد و به نتایجی دست پیدا می‌کند او مشاهده کرد که در پاشنه و جلوی کفش که پنجهی‌ پا قرار می‌گیرد دارای اسفنج می‌باشد اما در قسمت میانی کفش خالی از اسفنج و چیزه دیگری بود.

 

 

حادثه آن دونده سبب شد که بیل بورمن بتواند کفس جدیدی را طراحی بکند.

بورمن کاملا طراحی کفش را تغییر داد،او از داخل کف کفش و از زیر کفه ی کفش را  قسمت پنجه ی

کفش و پاشنه را از اسفنج نرم استفاده کرد اما برای قسمت میانی از اسفنج سفت استفاده کرد تا بین قوس پا پر کند و در آخر با لاستیکی سفت رویه ی‌ کفه رو پوشاند و آن را برای شرکت تایگر فرستاد.

 

ماه بعد تایگر اعلام کرد که از این طرح استقبال می‌کند.

تایگر با کمی ویرایش، کفش های بورمن را شروع به تولید کرد در همان سال و همان دونده با بهبودی کاملی که پیدا کرده بود به میدان مسابقه برگشت اما این بار با طراحی فوق العاده بیل بورمن!

نایت و بورمن در سال “1971“نام شرکت خود را به “Nike” تغییر دادند. نایک بر گرفته از نام الهه ی‌

یونان باستان بود.

 

لوگوی نایک نیز یکی از خاص ترین لوگوهای های موجود در دنیا می‌باشد که توسط دانشجوی رشته ی‌ هنر در دانشگاه پرتلند به نام خانم “کارولین دیویدسون” به مبلغ تنها “35” دلار طراحی شد، لوگوی نایک برگرفته از بال های همان الهه ی‌ یونان باستان طراحی شده است.

 

 

نایت در ابتدا از این این طراحی ناراضی بود اما بدلیل کم بودن وقت خود مجبور به استفاده شد.

نایت و بورمن با طراحی دوباره همان کفش “نایک کورتز” را به بازار ارائه دادند.

کورتز” قطعا اولین طراحی بورمن بود اما او میخواست به جای استفاده از میخ در کفش ها که ممکن است دوباره ورزشکاران دچار حادثه بشوند آنها را از جنس دیگری استفاده کند که هم سبک و هم بدون خطر باشد!

 

 

او بالاخره توانست در سال “1972” با استفاده از دستگاه وافل پزی (همان ساندویچ ساز) همسرش فکر خود را عملی بکند.

بورمن برای ساخت کفش های مورد نظر خود از موادی چون “چرم“، “مخمل“، “پوست مار” و … استفاده می‌کرد.

بورمن در سال “1999” اولین خالق کفش های نایک در سن “88” سالگی از دنیا رفت.

نایت در سال “2015” اعلام نمود که قصد کناره گیری از ریاست نایک را دارد و مالکیت آن را می‌خواهد به “مارک پارکر” بدهد. اما او تا یک سال بعد در امور کمپانی دخالت داشت که در پایان در سال “2016” باز نشسته شد.

 

 

ارزش کمپانی نایک در سال “2012” حدود “240” میلیارد دلار اعلام شد. کمپانی های “آلاستار“و”هارلی اینترنشنال” زیر مجموعه ی‌کمپانی بزرگ نایک می‌باشند.

 

هم اکنون حدود “44” هزار کارمند در سراسر دنیا برای نایک مشغول به کار هستند که محصولاتی همچون “پوشاک“، “توپ“، “تجهیزات ورزشی” و… تولید می‌کنند.

مایکل جردن بسکتبالیست مشهور آمریکایی خط تولید اختصاصی را در نایک دارد.

 

جردن اولین و محبوبترین اسپانسر کمپانی نایک بوده و هم اکنون اسپانسرانی بزرگ همچون “کریستیانو رونالدو” و “نیمار” نیز دارد.

 

دیدگاه‌ها 0

*
*