فعالیت آدیداس (Adidas)

آدیداس یک شرکت ورزشی آلمانی است ، کمپانی آدیداس در حال حاضر در شهر هرتسوگن‌آوراخ در ایالت بایرن آلمان می‌باشد. کمپانی آدیداس در عرصه طراحی ، تولید و توزیع انواع مختلف لباس ، کفش های پیاده رویکفش های پیاده روی و تخصصی، تجهیزات ورزشی، ساعت، عینک آفتابی و … فعالیت می‌کند.

 

کمپانی های زیر نظر آدیداس

آدیداس یک کمپانی هلدینگ است و شرکت های تولید پوشاک ورزشی ریباک ، شرکت لوازم گلف تیلور مید و شرکت راک پورت زیر مجموعه آدیداس به حساب می‌آیند. آدیداس بزرگترین تولیدکننده لوازم و البسه ورزشی در اروپا و دومین شرکت بزرگ تولیدی ورزشی در دنیا به‌شمار می‌رود.

 

پیدایش آدیداس

شرکت “آدیداس” در سال “1948” توسط آدولف داسلر تاسیس شد. وی با کمک برادرش رودولف در سال “1924” کار تولید کفش‌های ورزشی را آغاز کردند. رودولف پس از جدایی از برادرش، “شرکت پوما” را تاسیس نمود.

 

برادران داسلر

پدر برادران داسلر یک کارگر تولیدی کفش در”20” کیلومتری شهر “نورنبرگ” بود. رودولف پس از پایان مدرسه به پدرش که در کارخانه تولید کفش مشغول به کار بود رفت. او پس از بازگشت از جنگ جهانی اول مدیر یک شرکت تولیدی چینی شد اما بعدها توانست وارد بازار عمده چرم در شهرخود بشود.

 

تأسیس شرکت برادران داسلر

آدولف پس از بازگشت از جنگ جهانی اول تولید کفش‌های ورزشی خود را در لباس‌شویی مادرش در هرتسوگن‌آوراخ را راه اندازی نمود. در ژوئیه “1924“، رودولف به هرتسوگن‌آوراخ بازگشت تا در کنار برادرش کارخانه تولیدی کفش برادران داسلر را تأسیس کنند. آن‌ها این سرمایه‌گذاری را در لباس‌شویی مادر خود آغاز کردند. اما در آن زمان برق در شهر آن‌ها قطعی‌های متناوب داشت و این دو برادر مجبور بودند از پدال‌های تولید برق {دستگاه تولید برق } روی بیاورند تا بتوانند تولید در کارخانه کوچکشان را ادامه بدهند.

حضور در المپیک

در المپیک تابستانی “1936“، آدولف داسلر، با یک ساکی پر از کفش‌های ورزشی به دهکده المپیک رفت تا بتواند “جسی اونز” قهرمان المپیک آمریکایی – آفریقایی را متقاعد بکند از محصولات آن‌ها استفاده کند.  اولین مورد اسپانسری یک آمریکایی آفریقایی‌ تبار در مسابقات المپیک به‌ شمار می‌رود. در آن مسابقات اونز توانست “4” مدال طلا به دست بیاورد. او این قهرمانی را مدیون کفش‌های برادران داسلر می‌دانست و این باعث شد که در مدت بسیار کوتاهی شهرت برادران داسلر جهانی بشود. پس از این اتفاق  برادران داسلر از سرتاسر دنیا درخواست هایی برای استفاده از کفش‌های آن‌ها توسط ورزشکاران دریافت کردند. کار آن‌ها در مدت زمان کوتاهی گرفت و تا قبل از جنگ جهانی دوم این دو برادر سالیانه بیش از “200” هزار کفش به فروش می‌رساندند.

 

 

آدیداس پیشرو در تولید اسلحه ضد تانک

قبل از جنگ جهانی دوم هر دو برادر به حزب نازی پیوستند، اما رودولف توانست خود را به رده‌های بالای حزب نزدیکتر بکند. اختلافات بین دو برادر بیشتر شد و با حمله متفقین در سال “1943” اختلافات دو برادر به اوج خود رسید. هرچند آدولف نسبت به عواقب ادامه حضور در جنگ هشدار می‌داد، رودولف سعی می‌کرد خانواده خود را متقاعد سازد. سپس رودولف توسط سربازان آمریکایی به عنوان یکی از اعضای “S S” دستگیر شد، زمانی نگذشت که مشخص شد برادرش آدولف او را به نیروهای آمریکایی فروخته‌است.

 

 

 

نجات آدیداس

کارخانه برادران داسلر که در جنگ جهانی دوم به عنوان کارخانه تولید نظامی فعالیت می‌کرد، در سال “1945” توسط نیروهای آمریکایی تقریبا تخریب شد. اما زمانی که همسر آدولف ادعا کرد که کارخانه و کارکنان آن‌ها تنها تمایل داشته‌اند کفش ورزشی تولید کنند، کارخانه و پرسنل آن‌ها بخشوده شدند. پس از این جنگ جهانی دوم نیروهای آمریکایی که خاک آلمان را اشغال کرده بودند، خریداران عمده کفش‌های شرکت داسلر شدند.

 

 

برادرها در سال “1947” راه خود را از یکدیگر جدا کردند، زمانی که رودولف شرکت جدیدی به نام رودو که مخفف نامش بود احداث نمود. این کارخانه بعدها به پوما “PUMA” تغییر نام داد. آدولف نیز در “18” آگوست “1949“، شرکت آدیداس که مخفف نامش “آدی داسلر” بود را تأسیس کرد. هرچند بسیاری از مردم فکر می‌کنند که آدیداس مخفف جمله انگلیسی هر روز دربارهٔ ورزش رویاپردازی می‌کنم می‌باشد، اما در واقع این نام برگرفته از اسم و فامیل آدولف داسلر است.

 

 

رقابت دو برادر

آدیداس و پوما پس از جدایی از یکدیگر وارد رقابت شدیدی شدند. این مسئله باعث شد شهر هرتسوگن‌آوراخ به‌طور غیررسمی به دو بخش تبدیل شود و به شهر گردن خم معروف شد دلیل آن این بود که مردم شهر همیشه در این فکر بودند که خارجی‌ها چه کفشی به پا می‌کنند.این اتفاق به حدی وسیع شد که دو باشگاه فوتبال شهرهم از هم جدا کرد، “ای وی هرتسوگن‌آوراخ” از کفش‌های آدیداس استفاده می‌کرد و “اف. سی هرتسوگن‌آوراخ” از کفش‌های رودولف حمایت می‌کردند. زمانی هم که “هندیمن” به عنوان خانه رودولف معرفی شد، افرادی به عمد از کفش‌های آدیداس استفاده می‌کردند تا این که رودولف اعلام کرد هر کسی می‌تواند یک جفت کفش پوما به صورت رایگان داشته باشد. دو برادر با این که در یک صنعت فعالیت می‌کردند، اما هیچ‌گاه به یکدیگر ملحق نشدند و دائما در این تلاش بودند فاصله بین خود را افزایش دهند و تا حد امکان از هم جدا باشند.

 

افتخار پوما

در سال “1948” در اولین مسابقه فوتبال تیم ملی آلمان غربی پس از جنگ جهانی دوم، بیشتر بازیکنان این تیم کفش‌های پوما به پا داشتند. از جمله آنان می‌توان به “هربرت بوردنسکی“، بهترین گل زن آلمان غربی اشاره کرد. چهار سال بعد، در المپیک “1952“، “جوزی بارتل” قهرمان دو “1500” متر “لوگزامورگ“، اولین مدال طلا با کفش‌ پوما را به نام خود ثبت نمود و اولین افتخار جهانی پوما به‌شمار میرفت.

 

دونده‌ی پر توقع!

در المپیک تابستانی “1960“، پوما با پرداخت پول به هری دونده دو سرعت “100” متر آلمان، از او خواست که کفش‌های پوما را در مسابقات استفاده کند. پیش از این “آرمین هری” با آدیداس  قرارداد بسته بود، اما پس از این پیشنهاد از آدولف تقاضای پول کرد که آدولف رد کرد. هری در حالی که کفش‌های پوما به پا داشت قهرمان مسابقه شد و مدال طلا گرفت. اما در پایان با کفش‌های آدیداس حضور پیدا کرد که موجب شد برادران داسلر از این کار هری شوکه شوند. هری به امید این که از هر دو برند استفاده کرده تا بتواند از کمپانی پولی بگیرد، اما این  کار باعث ناراحتی شدید آدولف شد و آدیداس مسابقات المپیک را مورد تحریم خود قرار داد.

 

پایان آدیداس با آدولف داسلر

بعد از مشکلاتی که در سال “1987” در پی درگذشت “هورست داسلر“، پسر آدلف اتفاق افتاد، آدیداس با بحران‌های زیادی دسته و پنجه نرم میکرد سرانجام آدیداس به صنعتگری فرانسوی به نام “برنارد تاپی“، به قیمت “1٫6” میلیارد فرانک سوئیس واگذار شد. اما تاپی این پول را قرض گرفته بود.

 

تاپی خواست کارخانه را به قاره آسیا منتقل بکند.

 

بحران جدید با تاپی

سال “1992“، تاپی نتوانست وام خود را بپردازد. به همین علت بانک کردیت لیونه وادار به فروش کمپانی آدیداس شد. اما قیمت تقریبی آن زمان، کمتر از سهام سهامداران آدیداس بود. بانک دولتی ناچار شد به علت وضعیت بدهی نامشخص تاپی گزارش دهد. تاپی وزیر امور شهری وقت فرانسه بود.

 

مدیریت جدید آدیداس

فوریه “1993“، بانک کردیت لیونه، کمپانی آدیداس را به روبرت دریفوس که از رفقای تاپی بود، به قیمتی بسیار بالایی به او فروخته شد. دریفوس کمپانی آدیداس را به قیمت “4٫485” میلیارد فرانک سوئیس خریداری کرد، در حالی که این مبلغ “2٫85” میلیارد فرانک بیش از مبلغ وام برنارد بود. تاپی که مالک کمپانی آدیداس بود اعلام ورشکستگی می‌کند.

 

روبرت دریفوس رسما مدیرعامل جدید کمپانی آدیداس معرفی شد. او همچنین مالک المپیک مارسی نیز که تا سال “1993” در اختیار تاپی بود، نیز شد.

تاپی و تغییر در نتایج بازی

تاپی سال بعد یعنی “1994” رسماً ورشکست شد. پرونده‌های بسیار زیادی برای تاپی شکل گرفت که بیشتر آن‌ها مربوط به  تغییر نتیجه در فوتبال با پرداخت پول به تیم حریف بود! در سال “1997” تاپی “6” ماه از دوره حبس “18” ماهه خود را در یکی از زندان های پاریس به سر برد.

 

آدیداس در بلاتکلیفی

در سال “1994” مالکیت آدیداس به گروه خیریه‌ای که صاحب گروه جوانان فیفا بود، واگذار شد. این مالکیت در پی یکی کردن این دو کمپانی شکل گرفت.

 

آدیداس – سالامون

در سال “1997” شرکت آدیداس، کمپانی سالامون که متخصص در تولید لوازم اسکی و کوه بود خرید. پس از این اتفاق نام رسمی شرکت به”آدیداس – سالامون” تغییر پیدا کرد، آدیداس با به دست آوردن سالامون، مالک شرکت های “گلف تیلورمید” و “ماکس‌فلی” نیز شد. همین امر بود که سبب شد تا آدیداس توانایی رقابت با نایک را پیدا کرد.

زیاد بودن نام برند!

سال “1998“، آدیداس به دلیل محدودیت‌های اعلام شده از طرف انجمن ورزشی کالج، برای تعداد و اندازه مارک‌های مورد استفاده بر روی البسه شکایت کرد! بر پایه قانون جدید شرکت آدیداس دیگر نمی‌توانست نام شرکت خود را در لوگوی خود قرار بدهد.

 

تقلید از لوگوی آدیداس

سال “2003“، آدیداس علیه “سازمان جهانی بدن‌سازی” در انگلستان شکایت کرد. این سازمان دو خط موازی شبیه آنچه که در لوگوی آدیداس هست را به عنوان لوگوی اصلی خود قرار داده بود. این عمل سازمان جهانی بدنسازی به علت این که ممکن بود به اشتباه در افکار عمومی به آدیداس ربطی داده شود، خلاف بود.

 

 

 

گسترش خط تولید آدیداس

در سال “2004“، طراح مد انگلیسی تبار، “استلا مک‌کارتنی” در پی قراردادی با شرکت آدیداس، خط تولید تازه ای راه اندازی نمود. این خط تولید به نام “آدیداس توسط استلا مک کارتنی” معروف شد. این خط تولید، موظف شد تا طراحی و تولید پوشاک و لوازم ورزشی زنانه را انجام بدهد، که هم اکنون به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

 

فروش سالامون، خرید ریباک

در “2005“، شرکت آدیداس اعلام کرد که گروه تولیدی سالامون که از شرکت‌های وابسته خود است را به قیمت “485” میلیون یورو به “آمر اسپرت” فروخته‌! سه ماه بعد از این خبر، در آگوست “2005“، آدیداس اعلام نمود که میخواهد شرکت انگلیسی “ریباک” را بخرد. قیمت این کمپانی بزرگ ورزشی، “3٫8” میلیارد دلار اعلام شد. فروش ریباک تا ژانویه “2006” به طول کشید. اما این خرید آدیداس عملا  توانایی رقابت با شرکت  ورزشی نایک را آغاز کرد. نایک دومین تولیدکننده بزرگ کفش های ورزشی در دنیا بود که رقیب بزرگی به نام آدیداس پیدا کرد بود که توانایی رقابت با نایک را داشت.

 

خط تولید کفش

در سال “2005” آدیداس برای اولین بار کفشی به عنوان “آدیداس۱“را تولید کرد. چند ماه بعد آدیداس نوع جدیدی از آدیداس۱ را تولید کرد.

آدیداس در آمریکا

 در آوریل “2006“، آدیداس خبری از قرارداد “11” ساله را داد کهشرکت آدیداس کفش‌ها و لباس ورزشی لیگ برتر بسکتبال حرفه‌ی آمریکا “NBA” را تأمین بکند.این قرارداد ادامه قرارداد “10” ساله ریباک بود که در سال”2001” بسته شده بود به اجرا درآمد.

 

قرارداد فوق العاده سنگین با شیاطین سرخ

در اواخر سال “2014” پس از اعلام کناره‌گیری نایک از تمدید دوباره قرارداد با منچستر یونایتد به دلیل هزینه‌های زیاد، شایعهی خبر عقد قرارداد آدیداس با باشگاه منچستر یونایتد مطرح شد. عقد قراردادی بی‌سابقه و بسیار سنگین برای آدیداس! قرارداد “10” ساله‌ که آدیداس متعهد شد سالی “75” میلیون پوند به تیم انگلیسی بپردازد؛ که در مجموع “750” میلیون پوند به جیب شیاطین سرخ خواهد رفت! این قرارداد در دنیای ورزش و اسپانسری فوتبال بی سابقه بوده است.

 

هربرت هاینر هم اکنون مدیرعامل آدیداس است…

 

448total visits,10visits today

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *